Accell sluit laatste Nederlandse fietsenfabriek
- Manuel Gort
- 5 minuuten
- 3381
- Accell, Babboe, Batavus, bedrijfsnieuws, Dijon, economische ontwikkelingen, fietsfabriek, fietsindustrie, fietsproductie, FNV, geschiedenis Batavus, heerenveen, Hongarije, Koga, Nederlandse industrie, ontslagen medewerkers, reorganisatie, sluiting fabriek, sociale plannen, sparta
Op 26 augustus 2025 kondigde Accell Group aan dat de productie in de enige overgebleven Nederlandse fietsenfabriek in Heerenveen definitief wordt stopgezet. Deze beslissing markeert het einde van de Accell fietsfabriek in Heerenveen. Het concern, eigenaar van bekende merken als Batavus, Koga, Sparta en Babboe, wil de fabriek aan het einde van het eerste kwartaal van 2026 sluiten en de productie verplaatsen naar Hongarije, met ondersteuning van een assemblagelocatie in Dijon (Frankrijk). Daarmee verdwijnt na ruim een eeuw de massaproductie van fietsen uit Nederland en raken circa 160 medewerkers hun baan kwijt.
Wat er precies gaat sluiten Accell Nederlandse fietsfabriek Heerenveen
| Onderdeel | Details | |
|---|---|---|
| Locatie | Fabriek in Heerenveen, Friesland | |
| Rol fabriek | Verzorgt ~20 % van de totale fietsproductie van Accell | |
| Aantal banen | Ongeveer 160 productiemedewerkers raken hun baan kwijt | |
| Tijdpad | Productie wordt vanaf sept 2025 gefaseerd afgebouwd; sluiting wordt verwacht eind Q1 2026 | |
| Nieuwe productielocaties | Hongarije (fabriek), ondersteund door Dijon (assemblage) | |
| Toekomstige activiteiten in Heerenveen | Strategisch centrum voor ontwerp, engineering en ondersteunende functies; ~100 werknemers verhuizen naar een nieuw kantoor in Heerenveen |
Historie van de fabriek
De roots van Accell liggen in Heerenveen. Batavus, later onderdeel van Accell, begon in 1904 als winkel in uurwerken en naaimachines. Vanaf 1906 stonden de eerste fietsen van het Duitse merk Presto in de etalage batavus.nl. Door de groeiende vraag naar fietsen in de jaren 1950 bouwde Batavus een nieuwe fabriek aan de Canadameer. Op 19 september 1956 werd deze fabriek, met destijds het modernste machinepark ter wereld, officieel geopend met 350 medewerkers batavus.nl. Sindsdien zijn miljoenen fietsen uit Heerenveen over de hele wereld verkocht.
Waarom stopt de productie?
Financiële malaise en overcapaciteit
Tijdens de coronapandemie steeg de vraag naar fietsen explosief. Producenten plaatsten extra orders, maar konden door wereldwijde logistieke problemen moeilijk aan onderdelen komen. Nadat de pandemie voorbij was stabiliseerde de markt en bleven fabrikanten als Accell met grote voorraden onverkochte fietsen zitten. Deze voorraad kost veel geld, want leveranciers zijn al betaald terwijl de fietsen nog niet verkocht zijn. Het concern moest daarom in 2024 een akkoord met banken en aandeelhouders sluiten om een deel van de schulden kwijt te schelden en kreeg € 235 miljoen aan nieuw krediet.
Accell heeft inmiddels de voorraad aanzienlijk teruggebracht, onder meer door het aantal magazijnen van 85 naar 28 te reduceren, met plannen om verder te dalen naar vijf. Het bedrijf noemt de verhuizing van de productie een noodzakelijke stap om de bedrijfsvoering te vereenvoudigen en de efficiëntie en flexibiliteit te verbeteren.
Reorganisaties en kostenverlaging
Al in januari 2024 voerde Accell een omvangrijke reorganisatie door waarbij twee productielocaties werden samengevoegd. Hierdoor verdwenen 100 tot 150 banen. De vakbonden waarschuwden destijds al dat de verplaatsing naar Hongarije en Turkije zou kunnen uitmonden in een volledige sluiting.
In 2024 kreeg het bedrijf te maken met ernstige problemen rond Babboe-bakfietsen. Frames van deze bakfietsen bleken te breken; het management probeerde de problemen aanvankelijk te verdoezelen. Uiteindelijk moesten tienduizenden bakfietsen worden teruggeroepen, wat Accell naar schatting ruim € 125 miljoen kostte (circa € 50 miljoen reparatiekosten en € 75 miljoen omzetverlies).
Naast de kosten van de terugroepactie spelen ook de hoge loonkosten in Nederland mee. Productie in Hongarije is stukken goedkoper; daarom besloot Accell in 2024 de standaardfietsen al naar Hongarije te verplaatsen, wat destijds 100‑150 banen kostte.
Reacties van vakbonden en personeel
Vakbond FNV reageerde geschokt op het nieuws en noemde het sluiten van de fabriek “dramatisch”. Bestuurder Masja Zwart stelde dat er in 2022 nog beloofd was om de productie in Nederland te houden en dat de belofte nu wordt gebroken. De bond noemt de sluiting een klap voor de regionale werkgelegenheid en benadrukt dat Nederland straks geen in Nederland gebouwde Batavus-fietsen meer heeft. Ook CNV noemt het “heel triest” dat zo’n iconisch product uit Nederland verdwijnt.
Toekomst in Heerenveen
Hoewel de productie stopt, blijft Accell aanwezig in Heerenveen. De locatie wordt omgevormd tot een strategisch centrum waarin ontwerp, engineering en ondersteunende functies worden ondergebracht. Onze bronnen meldt dat ongeveer 100 medewerkers, voornamelijk ingenieurs en kantoorpersoneel, naar een nieuw kantoor in Heerenveen verhuizen. Deze keuze moet de expertise op het gebied van fietsontwikkeling in Nederland behouden en de innovatie binnen Accell stimuleren.
De bredere impact Accell fietsfabriek Heerenveen
De sluiting van de fabriek in Heerenveen markeert het einde van een lang tijdperk van Nederlandse fietsproductie. Vanaf 1904 bouwde Batavus (en later Accell) zijn reputatie op vakmanschap en innovatieve fietsen batavus.nl. Door de massaproductie naar Hongarije te verplaatsen, verdwijnt een stuk maakindustrie uit Nederland. Tegelijkertijd illustreert de beslissing de veranderde realiteit voor fietsproducenten: internationale concurrentie, volatiliteit in de vraag en hoge kosten dwingen tot consolidatie en kostenbesparingen.
Voor de werknemers in Heerenveen zijn de gevolgen ingrijpend. Naast de 160 vaste medewerkers verliezen naar verwachting ook ongeveer veertig mensen die via de sociale werkvoorziening Caparis waren gedetacheerd hun werkplek. Accell zegt een sociaal plan op te stellen en vakbond FNV wijst erop dat een sociaal plan uit 2024 drie jaar lang moet gelden.
Bittere pil voor Accell Nederlandse fietsfabriek Heerenveen (afschied).
Met de sluiting van de laatste grote fietsenfabriek in Heerenveen verdwijnt een historische pijler van de Nederlandse fietsindustrie. Accell hoopt met de verhuizing naar Hongarije en Frankrijk de kosten te drukken en de efficiëntie te verhogen, terwijl in Heerenveen een kenniscentrum voor ontwerp en engineering behouden blijft. Voor de werknemers en voor liefhebbers van “oer‑Hollandse” fietsen is het echter een bitter afscheid. De komende maanden staan in het teken van het afbouwen van de productie, het begeleiden van personeel en het vormgeven van het nieuwe strategische centrum dat de expertise van de Nederlandse fietsbouw levend moet houden.
Laatste nieuws
Tekort aan fietstechnici vraagt om...
Gazelle lanceert urban e-bike Cayo...
Shimano Benelux herstelt vertrouwen met...
Laatste nieuws
Nieuwsbrief abonneer nu.
Op de hoogte blijven van onze nieuwste berichten? Abonneer je dan nu op onze nieuwsbrief.



























